Pomoc psychoterapeutyczna
w leczeniu niepłodności

Leczenie niepłodności stanowi dla każdego z partnerów bardzo emocjonalny proces. Proces ten bywa długi i naprzemiennie nieść może ze sobą spektrum oczekiwań, nadziei, szczęścia, rozczarowania, utraty i smutku. Czasami para staje też przed koniecznością podjęcia decyzji o zaprzestaniu dalszych starań a wtedy przeżywać może nawet żałobę. Wszystkie te aspekty niewątpliwie pozostawiają swój ślad również w samej relacji.

Wsparcie psychologiczne w procesie leczenia niepłodności wydaje się być niezwykle ważne. Rozpoznanie emocji towarzyszących temu procesowi, ich zmienności i wzajemnego wpływu na partnerów; rozpoznanie znaczeń jakie każde z partnerów nadaje temu co dzieje się wokół; zredukowanie napięcia i stresu to tylko niektóre aspekty procesu psychoterapeutycznego, które mogą być tu bardzo pomocne.

Psychoterapia skupiać może się również na szerszych psychologicznych konsekwencjach problemu z zajściem w ciążę, m.in. utracie zainteresowania codziennością, drażliwości, trudnościach w relacjach rodzinnych lub zawodowych, zaburzeniach koncentracji, zaburzeniach seksualnych czy też samokrytyce i poczuciu winy.

Pomoc psychoterapeutyczna w leczeniu niepłodności obejmuje sesje indywidualne lub partnerskie (w zależności od potrzeb i oczekiwań).

Sesje trwają więc 50 minut lub 75 minut. Ich częstotliwość zależy od wspólnie ustalonych celów pracy.

* Jeśli podane powyżej informacje wciąż pozostawiają niepewność odnośnie tego czy terapia poznawczo-behawioralna stanowi w Państwa przypadku odpowiednią formę pracy terapeutycznej zapraszam do kontaktu.